Jesteś tutaj:

Witamy na Lotnisku Heathrow w Londynie

Widok hali odlotówLotnisko Heathrow w Londynie to najbardziej ruchliwe lotnisko międzynarodowe na świecie, którego terminale obsługują ponad 180 połączeń do ponad 90 państw. Nasz przewodnik w języku polskim powstał po to, aby ułatwić i uprzyjemnić podróż pasażerom przylatującym, odlatującym oraz tranzytowym.

Przewodnik po lotnisku

Przesiadka na Heathrow

Połączenia przesiadkoweZe względu na ogromną liczbę i częstotliwość lotów, Heathrow jest wiodącym węzłem komunikacyjnym świata. Corocznie lotnisko obsługuje miliony pasażerów tranzytowych.

Ponieważ lotnisko jest duże i ruchliwe, podróżujący powinni wiedzieć, na który terminal przylatują i z którego będą odlatywać - tych informacji udzielą właściwe linie lotnicze.

Jeżeli trzeba zabrać bagaż

Należy kierować się znakami Przyloty (Arrivals), przejść kontrolę paszportową, odebrać bagaż i odbyć kontrolę celną, a następnie skierować się do odprawy na kolejny lot. Konieczna jest zmiana terminalu? Odległość między Terminalami 2 i 3 można pokonać piechotą. Do Terminali 4 i 5 jeździ bezpłatna kolejka.

Jeżeli bagaż jest przy odlocie odprawiony bezpośrednio do miejsca przeznaczenia

Należy kierować się znakami Lotów tranzytowych (Flight Connections). Gdy konieczna jest zmiana terminalu, zapewniony zostanie bezpłatny przewóz autobusem. Należy przejść kontrolę bezpieczeństwa, podczas której może być konieczne okazanie paszportu.

Przylot na Heathrow

Koordynator ruchu naziemnego

Witamy w Londynie!

Po wyjściu z samolotu należy kierować się znakami Przyloty (Arrivals), które prowadzą przez kontrolę paszportową do strefy odbioru bagażu i Kontroli celnej. Cała procedura zajmuje zwykle około 40 minut, ale czas ten może się wydłużyć w okresach wzmożonego ruchu.

Dodatkowa pomoc: Pobierz i wydrukuj nasz przewodnik po oznaczeniach na lotnisku [PDF]

Kontrola paszportowa

Do kontroli paszportowej obowiązują dwie kolejki – jedna dla obywateli krajów UE, a druga dla pozostałych podróżnych. Należy przygotować paszport oraz inne stosowne dokumenty.

Odbiór bagażu

W strefie odbioru bagażu należy odszukać taśmociąg oznaczony na monitorze numerem danego lotu. W razie potrzeby można skorzystać z wózków bagażowych.

Kontrola celna

Do Kontroli celnej obywatele krajów UE powinni przechodzić niebieskim wyjściem. Pozostali pasażerowie powinni używać kanału czerwonego (towary do oclenia) lub zielonego (brak towarów do oclenia).

W hali przylotów

Przed wyjściem można kupić upominek (lub coś dla siebie) w sklepie World Shopping, znajdującym się za stanowiskiem Kontroli celnej i posiadającym bogaty wybór perfum, sprzętu elektrycznego, szampana i win. W strefie przylotów znajdują się również kawiarnie i restauracje.

Połączenia transportowe

Ikona wypożyczalni samochodów

Samochód

W każdym terminalu, w strefie przylotów, mają swoje punkty renomowane wypożyczalnie samochodów. Heathrow znajduje się w pobliżu autostrady M25 (łączącej z drogami całego kraju) i M4 (Londyn, zachodnia Anglia i południowa Walia). Podróż do centralnej części Londynu zajmuje około godziny, a wjazd do centrum może wymagać wniesienia specjalnej opłaty (Congestion Charge).

Ikona pociągu

Pociąg

Podróż pociągiem ekspresowym Heathrow Express do stacji Paddington trwa 15 minut; pociągiem zwykłym Heathrow Connect – 25 minut.

Ikona metra

Metro

Linia Piccadilly dociera do centralnej części Londynu w niecałą godzinę.

Ikona autubusu

Autobus lub autokar

Autobusy z terminalu lub Głównego Dworca Autobusowego (Central Bus Station) odjeżdżają do ponad 500 różnych miejscowości w całym kraju.

Ikona taksówki

Taxi

Licencjonowane taksówki odjeżdżają sprzed terminali – nie radzimy przyjmować propozycji wynajęcia taksówki, składanych na terenie terminalu. Podróż do centralnej części Londynu trwa około godziny i kosztuje 46 – 87 funtów.

Odlot z Heathrow

Tablica odlotów

Odprawa

Do odprawy na lotnisku należy zgłosić się jak najwcześniej, aby uniknąć opóźnień w podróży. Szczegółowych informacji udzielają linie lotnicze, ale zwykle należy doliczyć 3 godziny w przypadku długich lotów i 2 godziny dla lotów europejskich (90 minut w obrębie Wielkiej Brytanii i Irlandii).

Który terminal?

Aby uniknąć problemów podczas podróży, przed przyjazdem na lotnisko Heathrow należy sprawdzić numer swojego terminalu.

 • Terminale 2 i 3 są położone blisko siebie w środkowej części lotniska
 • Тerminal 4 leży w południowej części lotniska i ma oddzielny dojazd
 • Terminal 5 mieści się w zachodniej części lotniska i również ma oddzielny dojazd.

Bezpieczeństwo

Prześwietlanie bagażu

Należy pamiętać, że ograniczenia związane z bezpieczeństwem obowiązują na wszystkich lotniskach w Zjednoczonym Królestwie, szczególnie w odniesieniu do bagażu ręcznego.

Zobacz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w języku polskim [PDF]

Zakupy, posiłki, relaks i rozrywka

Zakupy na Heathrow

Heathrow oferuje wszystko: od przedmiotów przydatnych w podróży i przekąsek, po wyrafinowaną kuchnię i kreacje znanych projektantów. Jest tu duży wybór sklepów, kawiarni i barów – większość już za strefą kontroli bezpieczeństwa.

Nasz doskonały sklep World Duty Free oferuje zwolnione od opłat celnych i podatków perfumy, produkty kosmetyczne, wyrafinowane akcesoria, znakomite wina i wiele innych towarów.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zakupów na Heathrow lub dokonać rezerwacji produktów, prosimy skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 0800 678 5324 lub wysłać wiadomość e-mail na adres: shopping_services@heathrow.com.

Wejście na pokład

Oznaczenia wyjść

Należy sprawdzać numer swojego lotu na ekranach informacyjnych w hali odlotów. W stosownym momencie, obok numeru lotu wyświetli się numer bramki. Wejście na pokład (Boarding) zaczyna się zwykle około 45 minut przed odlotem. Poruszanie się po lotnisku ułatwia przewodnik po oznaczeniach, który można wydrukować.

Przewodnik po oznaczeniach na lotnisku [PDF]

Loading

Bieżące informacje o lotach

Objaśnienia do tablicy informacji o lotach

Godziny odlotów i przylotów wybiera się za pomocą zakładek na górze strony:

 • Przyloty

  ARRIVALS: Przyloty

 • Odloty

  DEPARTURES: Odloty

Aby znaleźć swój lot, należy wpisać numer lotu w polu wyszukiwania (Search flight).

Na kartach lotu podane są następujące informacje:

 • Planowa godzina przylotu/odlotu
 • Numer lotu
 • Miejsce wylotu/przylotu
 • Status
 • Terminal

Domyślnie wyświetlane są loty z danego dnia. Korzystając z menu „Pokaż loty” (Show flights) obok pola wyszukiwania, można wybrać poprzedni lub następny dzień.

Objaśnienia statusu lotów

Przyloty

ON TIME Według rozkładu.
EXPECTED Samolot jest w powietrzu – jest pokazana przewidywana godzina przylotu.
ESTIMATED Lot trwa - wyświetlany jest spodziewany czas przylotu.
LANDED Samolot wylądował – jest pokazana godzina lądowania.
DELAYED Lot opóźniony – termin przylotu nie jest znany.
CANCELLED Lot odwołany – należy skontaktować się z liniami lotniczymi.
DIVERTED Lot został przekierowany na inne lotnisko; należy skontaktować się ze swoją linią lotniczą.

Odloty

ON TIME Zgodnie z rozkładem.
DELAYED Lot opóźniony – jest podany czas opóźnienia (jeżeli jest znany).
CANCELLED Lot został odwołany. Należy skontaktować się ze swoją linią lotniczą.
GATE OPEN Otwarta bramka wejściowa.
BOARDING Wsiadanie na pokład rozpoczęte.
FLIGHT CLOSING Ostatnie wezwanie na pokład.
GATE CLOSED Wsiadanie na pokład zakończone.
TAXIED Samolot opuścił stanowisko o podanej godzinie.
DEPARTED Samolot wystartował o podanej godzinie.
[Do góry]